Našeptávač emocí

Přístroj pomáhá nevidomým zjistit, jak se během rozhovoru druhý člověk cítí

Když je člověk nevidomý, neví, kdy se na něho během rozhovoru partner dívá, ani jestli je ten pohled přátelský, rozzlobený nebo zamilovaný.

Holandský designér Simon Dogger proto vytvořil „našeptávač emocí“, prostřednictvím jehož vibrací nevidomí cítí, zda se na ně někdo dívá a jak.

Dogger sám je nevidomý. Tento nápad dostal po jednom víkendu, který strávil s přítelkyní v Římě. „Byl jsem hodně nesvůj, protože jsem nedovedl odhadnout, jak se moje přítelkyně cítí,“ říká. „Nemohl jsem vidět ani jinak poznat, jak se na mě dívá. Měl jsem z toho pocit chladného prázdna.“

Dogger se zabýval analýzou videa a softwarem na rozpoznávání emocí již dříve. Spolu se zkušeností v Římě ho to vedlo k nápadu vytvořit „našeptávač emocí“.

Našeptávač se skládá z několika částí. Malá kamera, která je zabudována do brýlí, snímá obraz okolí a je bezdrátově spojena s chytrým telefonem vybaveným aplikací na rozpoznávání emocí. Tato aplikace zjistí, jak se na vás někdo dívá. Radostně, nahněvaně, nebo zarmouceně? Telefon informaci předává na oblý disk se třemi prohlubněmi pro prsty, který se vejde do dlaně. Každá prohlubeň má svůj vibrační motorek a předává jednu emoci. Její intenzitu si můžete sami nastavit. Poznáte například, že se někdo dívá radostně, protože se vám chvěje prsteníček. Podle intenzity vibrací se pozná, jak vesele se na vás někdo dívá. Slabá vibrace značí jemný úsměv, kdežto u rozzářeného obličeje vibruje silněji.

„Takto lze aktivně vnímat emoce,“ říká Dogger. „Když se někdo popadá za břicho smíchy, tak mi to samozřejmě dojde, protože to slyším. Drobnější, jemně odstíněné emoce ale nezachytím, a právě to mi chybí. Setkávám se s tím, i když mám nějakou prezentaci. To bývá ticho. Nemám ponětí, jak se na mě lidé dívají.“

Dogger vytvořil prototyp „našeptávače emocí“ a nyní jej zdokonaluje ve spolupráci s Technickou univerzitou v Eindhovenu a s Radboudovou univerzitou v Nijmegenu. Chce vyvinout speciální kryt s pěti prohlubněmi pasující přesně na telefon.

„Věřím, že to pro nevidomé bude obohacení.“

Trouw 2. 12. 2017

https://www.trouw.nl/home/de-emotiefluisteraar-helpt-blinden-te-achterhalen-hoe-hun-gesprekspartner-zich-voelt~a76e7da3/

Doggerova webová stránka (v angličtině):

http://www.simondogger.nl/

Překlad: Jiřina Holeňová
© Rozhledna, 2018