Pavla Kovaříková

Poradkyně a lektorka v tématech života s těžkým zrakovým postižením

Pavla Kovaříková (1972) se narodila s vrozeným glaukomem. V dětství měla zbytky zraku, od 15 let je zcela nevidomá. Absolvovala bakalářské studium angličtiny na katedře překladatelství a tlumočnictví filozofické fakulty Univerzity Karlovy a magisterské studium psychologického poradenství na West Chester University of Pennsylvania v USA.

Marta vede Pavlu za hůl

foto: Petr Topič – MAFRA, 2014

Na přelomu 80. a 90. let byla pod svým rodným příjmením Valníčková členkou státní reprezentace a na světových soutěžích získala řadu medailí včetně paralympijských v běhu na středních tratích a běžeckém lyžování.

Od konce 90. let se mimo jiné věnuje vlastní výtvarné tvorbě a vystavuje. Doposud ilustrovala osm publikací, o její tvorbě a životním příběhu byl natočen dokument Malování potmě. Je autorkou kresby Světluška používané v charitativní kampani Nadačního fondu Českého rozhlasu ve prospěch nevidomých.

Dlouhodobě se profesionálně věnuje poradenství a prezentační a vzdělávací činnosti v tématech života s těžkým zrakovým postižením. Zhruba dvacet let se zabývá vedením zážitkových a vzdělávacích programů pro nejrůznější cílové skupiny z řad vidících – kdysi v rámci bývalého Institutu základní rehabilitace zrakově postižených při UK a sdružení Okamžik, nyní pod hlavičkou Rozhledny.

Spolupracuje s Asociací rodičů a přátel dětí nevidomých a slabozrakých, Sociálně právní poradnou SONS a Tyfloservisem, o.p.s.

Má dvě děti, Martu (nar. 2010) a Míšu (nar. 2014).