Stella Young

Přeju si žít ve světě, kde se od postižených lidí neočekává tak málo, že nám gratulují k tomu, že jsme s to ráno vstát z postele a víme, jak se jmenujeme. Ve světě, kde u postižených oceníme to, co skutečně dokázali.“

Stella Young byla australská novinářka, komička a aktivistka v oblasti zdravotního postižení, rovnosti pohlaví a vzdělání. Od dětství byla na vozíku a zasazovala se mimo jiné o to, aby se veřejnost u zdravotně postižených nezaměřovala na jejich poruchy, nýbrž na jejich práci a jednání. Okolí šokovala tím, že sama sebe označovala výrazem crip („mrzák“).

Narodila se roku 1982 v australském státě Victoria a do své smrti v roce 2014 stihla mnohé. Podmínkami zdravotně postižených ve většinové společnosti se zabývala už od svých čtrnácti let. Jejím prvním počinem bylo prověření toho, jak jsou na tom s bezbariérovostí obchody na hlavní ulici městečka, kde žila.

Na vysoké škole vystudovala nejprve žurnalistiku a vztahy s veřejností a následně magisterský obor učitelství. Tomu se po určitou dobu věnovala a nadále vedla výukové programy v muzeu, kde dětem vyprávěla „o broucích, dinosaurech, kamenech… a všech možných divných a úžasných věcech“. Mimoto uváděla televizní pořad No Limits o životě zdravotně postižených a pracovala ve zpravodajské stanici Australian Broadcasting Corporation (ABC), kde byla redaktorkou webového magazínu Ramp Up, věnovaného zpravodajství, komentářům a diskusím ze světa postižených.

Jakožto aktivistka vedla Stella Young několik spolků a sdružení. Vystoupila na konferenci TED s příspěvkem „Nejsem tu pro váš obdiv“, ve kterém hovořila o zneužívání zdravotně postižených k inspiraci ostatních. Populární internetové motivační obrázky, které jsou právě založené na tomto zneužívání, nazvala inspiračním pornem.

Nezahálela však ani ve volném čase – se svým koníčkem, stand-up komedií, se v roce 2014 dostala do finále soutěže na Mezinárodním festivalu komedie v Melbourne. Nominována byla ve dvou kategoriích a v jedné z nich zvítězila. Komedie je podle ní výborným nástrojem pro sociální změny. Sama se ve svých příspěvcích především vysmívala přehnané politické korektnosti a blahosklonnému, povýšenému chování některých zdravých lidí k postiženým.

Zdroje:
http://www.ted.com/speakers/stella_young
http://www.abc.net.au/rampup/?content=about
https://en.wikipedia.org/wiki/Stella_Young
http://www.comedyfestival.com.au/2015/season/about-us/awards/
http://www.chortle.co.uk/review/2014/04/17/20030/stella_young%3A_tales_from_the_crip
http://www.heraldsun.com.au/leader/north/stella-young-at-northcote-town-hall-for-debut-melbourne-international-comedy-festival-show/story-fnglenug-1226871112936?nk=f326aed67c4df2524714d9129cc940c3-1451865392

Zpracovaly a přeložily: Kristýna Chvojková, Pavla Kovaříková, Eva Vrabcová

www.rozhledna.info

© Rozhledna, 2017